Co to jest rzut rożny, rzut wolny i rzut karny

Chcesz zacząć oglądać mecze? Nie do końca znasz zasady piłki nożnej? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy na czym polegają rzut rożny, rzut wolny oraz rzut karny.

Rzut wolny

Wyróżniamy dwa rodzaje rzutów wolnych, pierwszy z nich to rzut wolny pośredni. Oznacza to, iż piłka przed wpadnięciem do bramki musi mieć kontakt z przynajmniej 1 zawodnikiem poza piłkarzem wykonującym rzut wolny. Ten typ rzutu wolnego jest odgwizdywany przez sędziego, gdy bramkarz złapie za piłkę podaną do zawodnika z własnej drużyny. Dopuszczalne jest takie podanie do bramkarza tylko głową.

Drugi typ rzutu wolnego to rzut wolny bezpośredni. Piłkarz może strzelać od razu do bramki przeciwnika. Ten rodzaj rzutu wolnego jest wskazywany przez sędziego gdy dojdzie do faulu lub dotknięcia piłki ręką.

Rzut rożny

Nazywany jest również kornerem. Rzut taki jest dyktowany, gdy piłka przekroczy całym obwodem linię końcową boiska po stronie przeciwnika, a ostatnim piłkarzem, który jej dotknął, był zawodnik drużyny broniącej. Wykonuje się go z pola rożnego. Jest to małe pole w kształcie ćwiartki koła, znajdujące się w rogu boiska. Piłkarz drużyny broniącej, podczas gry piłka wyprowadzana jest z rzutu rożnego, muszą znajdować się w odległości co najmniej dziewięć metrów od narożnika boiska.

Rzut karny

Ten rzut odgwizdywany jest, gdy w polu karnym zostaje sfaulowany zawodnik drużyny atakującej, lub gdy piłkarz z drużyny broniącej dotknie piłki ręką. Karny zostaje wykonany z odległości jedenastu metrów od bramki.

A na koniec… spalony

O spalonym pisaliśmy także w poprzednim artykule. Przypomnijmy sobie jednak, czym właściwie jest. O takiej pozycji mówi się, gdy zawodnik drużyny atakującej, w momencie podania do niego piłki przez innego zawodnika z jego drużyny, którą otrzymał zza pleców, znajduje się na połowie boiska przeciwnika i ma przed sobą lub w lini prostej na tej samej wysokości tylko jednego piłkarza z przeciwnej drużyny, którym nie koniecznie musi być bramkarz. Sędzia nie zarządzi spalonego, jeśli wykonywany był rzut rożny.

Enjoyed this video?
Co to jest rzut rożny, rzut wolny i rzut karny
"No Thanks. Please Close This Box!"